فیلم مستند

صنعت سینما با فیلم مستند متولد شد. اگرچه فیلم­های داستانی از همان ابتدا به سالن­های سینما راه یافتند و مورد توجه تماشاگران قرار گرفتند، اما دولت­ها، سازمان­ها و شرکت­های خصوصی و دولتی بسیار زود متوجه قدرت و میزان نفوذ فیلم­های مستند در اذهان عموم شدند و از همان ده ­های اول قرن بیستم اقدام به تأسیس واحد مستندسازی کردند و سالانه چندین فیلم مستند به منظور معرفی تولیدات، خدمات و فعالیت­هایشان تهیه نمودند. در ادامه سینمای مستند جایگاه خود را در صنعت سینما و بین مخاطبان نیز یافت و دستیابی هنرمندان این حوزه به شیوه های روایی و تکنیکهای خاص مستند را تبدیل به ابزار بیانی هنرمندانه ای با تکیه بر واقعیت کرد. تکنیکهای بیانی این شاخه از سینما مورد توجه فعالان عرصه روابط عمومی علمی، تبلیغات و رسانه ها نیز قرار گرفت و همین امر باعث گسترش گونه های هنر مستند شد.

مستند کسب و کار صنعتی- عمرانی- خدماتی- کشاورزی- علمی و ...

از آنجایی که محصولات وخدمات واحدهای صنعتی، عمرانی، خدماتی، کشاورزی، علمی و ...  پس از تولید و ارائه مورد استفادۀ مشتریان و مصرف کنندگان قرار می­گیرد آماده سازی، راه اندازی و ارائه محصول نهایی با حساسیت­های زیادی صورت می­گیرد و علاوه بر آن در زمینه ­های مارکتینگ، بازاریابی و اطلاع­ رسانی نیز بسیار مورد توجه­ است. ارائه تصویری درست و دقیق از نحوۀ تولید محصولات مذکور و تمام ویژگی­های آن و اطمینان بخشی به مصرف ­کنندگان با ارائه مستندهای کوتاه یا بلند و حتی در قالب فیلم­های هنری امکان پذیر است. تصاویر همواره دارای ویژگی تأثیرگذاری بر مخاطب در راستای اطمینان بخشی و آگاهی دهی بحساب می­آیند چرا که در نگاه عمومی شفاف ­سازی در امور مختلف مورد اقبال است.

تهیه مستند از انواع فعالیت­های صنعتی، عمرانی، خدماتی، کشاورزی، علمی و ... به فراخور نوع محصول، خدمات، اهداف سفارش دهنده دارای­ ویژگی­های متفاوتی است. در مستندهای کسب و کار به تصویر کشیدن روند رسیدن به هدف (شروع تا پایان یک پروژه، خدمات یا تولید محصول) و همچنین کیفیت، ویژگی­ها و مزایای کالا و خدمات مشخص مورد تأکید قرار می­ گیرد. هدف از انجام این کار می­ تواند تأمین کنندۀ دو هدف اصلی باشد: یک، نشان دادن توانمندی، سرعت و دقت واحد صنعتی، عمرانی، خدماتی، کشاورزی، علمی و ... دو، به تصویر کشیدن جزئیات و ویژگی­های محصول یا خدمات در راستای اطمینان بخشی به مشتریان. اهداف دیگری همچون ارائۀ گزارش تصویری به مراجع ذی­ربط، تهیه آرشیو، ارائه به تلویزیون جهت پخش در برنامه ­های مشارکتی، تهیۀ مستند-تیزرهای تبلیغاتی و ... نیز در تهیۀ مستندهای کسب و کار تأمین می­ شوند.

مراحل تولید مستند صنعتی

با توجه به تفاوت اهداف، محصولات، خدمات و ویژگی­های واحدهای صنعتی، عمرانی، کشاورزی، علمی و ... تولید مستند برای سفارش دهندگان براساس نوع فعالیت و اهداف مورد نظر صورت می­گیرد. برای نمونه پروژه­های عمرانی که در مدت زمانی چند ماهه تا چند ساله کامل می­شوند نیاز به تصویربرداری به روش­هایی است که این مدت زمان را بصورت مناسب و بهینه پوشش دهد. تهیه مستند از واحدهای تولیدی مختلف که محصولات سنگین و یا سبک، خوراکی، صنعتی، بهداشتی و ... تولید می­کنند نیز به فراخور نوع محصول متفاوت خواهد بود. تهیه مستند برای واحدهای خدماتی، توریستی و ... نیازمند به تصویرکشیدن کیفیت، ویژگی­ها و جذابیت­ها به مشتریان هدف می­باشد. در واقع سناریو و رویکرد اثر پس از بازدید اولیه و همچنین آگاهی از انتظارات و اهداف سفارش دهنده مشخص خواهد شد. گاه تولید مستند از یک مجموعه یا واحد به منظور ارائه به مخاطبینی محدود مانند سرمایه ­گذاران یا کارشناسان بانکی، بیمه ­ای و ... تهیه می­شوند و در چنین مواردی تأکید بر جزئیات فنی و تخصصی اهمیت پیدا می­کند. بصورت کلی مراحل تولید مستند به شرح زیر خواهد بود.

 1. دریافت سفارش

 2. بازدید از واحد مورد نظر

 3. جلسه با سفارش دهنده درباره انتظارات و اهدف

 4. ارائه شرح هزینه و صورتحساب نهایی

 5. دریافت تأییدیه صورتحساب از سفارش دهنده

 6. نگارش سناریو

 7. دریافت تأییدیۀ سناریو از سفارش دهنده

 8. انجام امور پیش تولید (تعیین زمان­های تصویربردرای، مصاحبه و ...)

 9. تصویربرداری

 10. آماده نمودن نسخه تدوین اولیه و ارائه به کارفرما

 11. انجام اصلاحات احتمالی

 12. انجام تدوین نهایی و گرافیک و ارائه به کارفرما

 13. انجام اصلاحات احتمالی در سه مرحله (تمامی اصلاحات مورد درخواست کارفرما می بایست در سه مرحله اعلام شود)

 14. ارائه نسخه نهایی

مستند کسب و کار، مستند صنعتی، مستند علمی، مستند خدماتی، مستند کشاورزی، مستند عمرانی، مستند سفارشی، مستند، فیلم مستند